Na přípravě programu „Zeleň střechám“ se podíleli jako expertní poradci odborníci z Nadace Partnerství, která má se zelenými střechami dlouholeté zkušenosti.

„Zelené střechy ochlazují a zvlhčují mikroklima v okolí, zadržují přívalové srážky a čistí vzduch. Zároveň také zlepšují prostředí uvnitř budovy – v horkém létě chladí a v zimě chrání před silným mrazem,“ popisuje význam zelených střech Miroslav Kundrata, ředitel pro strategii Nadace Partnerství.


Na budovách v areálu Otevřené zahrady Nadace Partnerství pod Špilberkem mohou lidé najít celkem tři druhy zelených střech, které se liší skladbou vrstev. Můžete se zde projít po intenzivní zelené střeše s tloušťkou až 45 cm. K vidění jsou zde ale i lehké zelené střechy o průměru menší než 10 cm, které lze použít při rekonstrukcích obytných budov i drobných staveb jako jsou například garáže.

 

„Na všech střechách provádíme dlouhodobé podrobné měření zachycených srážek. Data průběžně vyhodnocujeme a zveřejňujeme online, aby si každý mohl ověřit, jak velký význam pro jeho dům a okolí zelená střecha může mít,“ dodává ředitel Kundrata.


 

Graf ukazuje rozdíl teploty vzduchu a teploty 10 cm pod povrchem zelené střechy v Otevření zahradě Nadace Partnerství v horkých srpnových dnech roku 2017.


Lehké střechy jsou také těžká váha

Sesbíraná data v areálu Otevřené zahrady jednoznačně prokazují, že intenzivní zelená střecha dokáže v horkých dnech ochlazovat budovu až o 8 stupňů. V zimě naopak dobře chrání před extrémním mrazem. Další výsledky měření prokazují, že i lehká extenzivní zelená střecha dokáže zadržet až 70 % dešťových srážek. Zachycenou vodu pak postupně vypaří do okolí, čímž ochladí a zvlhčí prašné městské mikroklima.  

Motivační programy na podporu budování zelených střech se osvědčily v řadě evropských metropolí v Německu, Rakousku, Dánsku, Švýcarsku nebo Anglii. Nově zbudované hektary zelených střech nyní pomáhají městům zvládat extrémy počasí vyvolané klimatickou změnou. „Věřím, že stejný efekt přinese tento ambiciózní program i Brnu,“ uzavírá Miroslav Kundrata.

Další příklady z Česka i zahraničí, jak účinně čelit vlnám veder či sucha ve městech, průběžně přináší internetový portál projektu „LifeTreeCheck.eu – aby město nepálilo“, který od letošního roku provozuje právě Nadace Partnerství.