Jablka ve všech podobách

Během sobotního dopoledne přišli do machovské části zvané Volšovina rodiny, přátelé, ale i jednotlivci, aby si zasadili ovocný strom. Součástí akce byla i soutěž o nejoriginálnější štrúdl a tak někteří s sebou přinesli i plech s jablečným závinem. Štrúdly, mošt i jablkovice vytvořily správnou atmosféru. Před samotným sázením podal informace o stromkách arborista Jakub Hrůša, který po celou dobu bděl nad tím, aby se stromům dostala řádná péče. Následně pan Hrůša prakticky ukázal správný postup při výsadbě jedné z třešní.

Demonstrace správné výsadby. Foto Honza Bartoň

Každý z přítomných si v partě nebo sám vybral třešeň, jabloň nebo švestku, které zasypal zeminou, opatřil kůly a oplocením. Staré ovocné odrůdy byly vybrány s ohledem na lokalitu, proto jsou odolné především proti mrazům. V aleji najdete například jabloň strýmku nebo řehtáč soudkovitý. Švestka domácí a Wagenheimova zastupují slivoně.

A půjdete-li po cestě podél stromořadí v červnu nebo červenci, tak vám odměnou za procházku mohou být výborné třešně Karešova nebo Kordia. Byl to právě spolumajitel pozemku pan Jiří Dostál, který apeloval na to, aby plody byly dostupné především pro kolemjdoucí. Sám jako dítě chodil po nedalekých cestách, jež obklopovaly právě a doteď si vybaví tu výbornou chuť, když je na špacíru ochutnával.

Všechny ruce k dílu 

Vstřícnost a nadšení místních podtrhla nabídka stavební firmy na vyhloubení děr v kamenité jílovité půdě, ale také improvizace machovského starosty, který doběhl pro kolečko, jenž chybělo pro rozvoz kvalitního humusu. Výsadbu finančně podpořila i místní firma Hašpl.


Zapojil se, kdo mohl. Foto Honza Bartoň.
 
Počasí akci přálo, ale předchozí dny byly poměrně deštivé a pokud platí pořekadlo „špinavé dítě, šťastné dítě“, tak v Machově bylo v sobotu štěstí dostatek. Také děti z machovské základní školy, které akci obohatily o tematickou písničku, si vysadily svůj strom. A při zasypávání kořenů si nadšeně vyprávěly o tom, jak jejich strom budou chodit kontrolovat. Právě následná péče je pro čerstvě zasazené stromy zásadní.

Včetně těch nejmenších. Foto Honza Bartoň

Tím, že nám tolik lidí pomohlo stromky zasadit, celý příběh nekončí, naopak začíná. Pracovníci městyse budou stromky pravidelně zalévat a kosit pod nimi trávu. A já se budu snažit po několik příštích let řezem usměrnit jejich růst tak, aby se stromy ve zdraví dožily vysokého věku a mohly tak nést plody pro další generace.Pavel Rejchrt, Místní akční skupina Stolové hory.
 
Po dvouhodinové práci došlo k opékání buřtů. U ohně došlo ke vzpomínání na loňské prvenství jediného ovocného stromu v historii ankety Strom roku. Bylo hned naplánováno jarní roubování nedaleké jabloně u Lidmanů na jednu z čerstvě vysazených jabloní. Aktivity spojené s vůní vítězného štrúdlu tak budou pokračovat dál.


Nová alej je jen začátek. Foto Honza Bartoň

Tento projekt byl vytvořen díky grantovému programu Nadace Partnerství, individuálním dárcům veřejné sbírky a partnerům iniciativy Sázíme budoucnost.

Mirka Soldánová, MAS Stolové Hory