Nadace Partnerství ve spolupráci s Galerií Plato a nakladatelstvím Alferia uspořádalo seminář zaměřený na to, jak se vyrovnávat se změnou klimatu, ekonomickým kolapsem a environmentálním žalem. Průvodci večera byli Martin Nawrath, Lenka Kubelová a Miloslava Hazuchová.
Koncept večera vycházel z knihy Aktivní naděje ekofilozofky Joanny Macy a psychiatra Chrise Johnstona respektive z metody „Work that Reconnects“. Ta popisuje dnešní dobu třemi možnými scénáři, příběhy, pohledy. Dívá se kriticky na scénář „bussenis us usual“, který předpokládá, že základní parametry společnosti není potřeba měnit. Vnímá totiž i scénář „velkého rozpadu“, protože dnes a denně můžeme pozorovat projevy poškozování ekosystémů, rozpadu sociálních systémů (migrační krize) nebo kolapsu systému zdravotní péče (aktuálně pandemie COVID). Oproti těmto scénářům staví autorka scénář „velkého obratu“, který má přinést systémovou regeneraci společnosti.
Praxe aktivní naděje i samotný seminář procházel čtyřmi základními principy, kterými se „velký obrat“ může uskutečnit. Je jimi a) uvědomování vděčnosti a zdrojů, které máme k dispozici (rodina, přátelé, dovednosti apod.), b) schopnost pravdivě si uvědomovat emoce, které se v nás v souvislostí s rozpadem ozývají (strach, bolest, beznaděj apod.), c) hledání způsobů, jak vidět svět a naši situaci novýma očima (pohledem většího časového horizontu, jiného pojetí moci, ukotvování a vztahování se v komunitě) a d) dělání konkrétních aktivit, projektů, činností, které máme ve svých rukou, dávají nám smysl a jsou pro nás zdrojem aktivní naděje. Seminář poskytl účastníkům nejen prostor pro verbální sdílení osobních prožitků, ale rovněž zkontaktování se s tělesnými aspekty jednotlivých prvků spirály aktivní naděje.
Akce vznikla v rámci mezinárodní spolupráce na projektu Reclaim our civil space! Více najdete na civilspace.eu. Poděkování za finanční podporu patří #EEANorwayGrants #FundforRegionalCooperation