​Co znamená, že voda není neomezeným zdrojem? Odkud se bere voda a jak se dostala do vodovodního kohoutku? Jak souvisí špatná péče o krajinu, hospodaření s vodou s aktuálním tématem sucha? Jakým důsledkům budeme muset čelit, pokud do budoucna nezměníme své chování?
Odpovědi na tyto a další otázky hledali žáci základních škol v projektu Kamarádi s vodou. Cílem soutěže bylo připravit EVVO program zaměřený na odpovědné hospodaření s vodou.  Zapojilo se 5 škol z Třebíče, Hrušovan nad Jevišovkou, Bobrové, Velkého Meziříčí a Ivančic-Řeznovic.

Pedagogům jsme nejprve poskytli metodický základ v podobě celodenního kreativního workshopu, po němž následoval výukový program pro děti v Otevřené zahradě. Po absolování těchto inspirativních programů měly školy za úkol vytvořit své vlastní koncepty EVVO.

Vítězem soutěže Kamarádi s vodou se stala ZŠ Ivančice-Řeznovice, jejíž EVVO projekt zahrnoval měření spotřeby vody, exkurzi či tvorbu komiksu „Vodní superhrdina“. Porota ocenila zejména zapojení žáků, ale také rodičů a zaměstanců školy. 

Vítezná škola získala školní výlet do zábavního a poznávacího centra Eden v Bystřici nad Pernštejnem. Všechny zapojené
školy obdržely od zástupců Vodárenské akciové společnosti jako dárek kufříkovou laboratoř určenou k testování vody. Díky ní budou moci určovat obsah látek rozpuštěných ve vodě, její PH nebo tvrdost.