Co je u nás nového?
Více

Pomáháme s vámi zlepšovat veřejný prostor
Více

Turistika jedině šetrně!
Více

Podporujeme šetrné zacházení s vodou
Více

Pečujeme o stromy
Více

Vzděláváme i bavíme v naší Otevřené zahradě

Více

TZ: Už jen dva týdny můžete nominovat svůj Strom roku 2015

Ilustrační fotografie si můžete stáhnout z příloh tiskové zprávy.
Brno (16. dubna 2015) – Do 30. dubna máte možnost navrhnout kandidáta do celostátní ankety Strom roku, kterou letos již po čtrnácté pořádá Nadace Partnerství. Jedná se o charitativní projekt, a tak se finálové stromy kromě větší pozornosti mohou dočkat i odborného ošetření nebo výsadby nových dřevin. Co takhle nominovat zajímavý strom z okolí u příležitosti Dne Země, který celosvětově připadá na příští středu 22. dubna? Podrobnosti o anketě jsou dostupné na www.stromroku.cz. 

„Věříme, že v každé obci určitě roste alespoň jeden strom, který místní lidé považují za neodmyslitelnou součást svého prostředí, historie nebo i vlastního života. Jestli o něm víte, přihlaste ho do ankety a pomozte nám vyprávět jeho příběh ostatním,“ uvádí koordinátorka ankety Andrea Krůpová. 

Z došlých návrhů porota vybere dvanáct finálových stromů postupujících do zpoplatněného veřejného hlasování, které by jim mělo pomoci získat finanční prostředky na odbornou péči. V loňském roce byly díky anketě například ošetřeny čtyři stromy, čímž se dosáhlo zlepšení jejich zdravotního stavu a vitality. V blízkosti tří finálových stromů proběhly nové výsadby. Další navrhovatelé se zase rozhodli využít získané peníze k propagaci stromu – ať už formou pohlednic, naučné tabule nebo jiných tematicky zaměřených vzdělávacích pomůcek. Účast stromu v anketě navíc pomohla stmelit komunitu a motivovala obyvatele, aby se více zajímali o přírodu ve svém okolí.

Vítězný Strom roku 2015 pak bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodní soutěži Evropský strom roku. Loňské vítězce Stromu roku – borovici z Velkých Opatovic na Blanensku – se v silné evropské konkurenci podařilo získat skvělé páté místo a její navrhovatel Dalibor Badal si příští týden v Bruselu převezme účastnické ocenění. 

Nominovat svého kandidáta do ankety Strom roku 2015 může kdokoli – jednotlivci, rodiny, sousedé, učitelé se školáky, spolky, sdružení i celé obce. Přihlášku je možné zpracovat vlastním způsobem, ale měla by obsahovat základní informace o stromu (druh, stáří, výška, obvod kmene, lokalita, GPS souřadnice), jeho příběh a fotografii. Důležité je také popsat, na jaký účel by se peníze získané anketou použily a kdo bude na projektu spolupracovat. Návrhy Nadace Partnerství přijímá na e-mailu stromroku@nap.cz

Poznámky pro editory
Nadace Partnerství pořádá anketu Strom roku již čtrnáct let. V průběhu této doby obdržela 1144 návrhů na Strom roku a do hlasování se zapojilo téměř 532 tisíc lidí. Hlasující v anketě přispěli na péči o stromy částkou více než 2,1 milionu korun. Úspěšný model ankety se nadaci podařilo zavést také do dalších evropských zemí. Vítězové národních kol v těchto zemích pak postupují do mezinárodní ankety nazvané Evropský strom roku.