Nemáte se jak dostat ke svému pozemku? Nebudeme vám tvrdit, že existuje jednoduché řešení. Připravte se na delší, mnohdy náročný proces, který ovšem s ohledem na hodnotu vaší půdy a možnosti ji správně obhospodařovat stojí za to podstoupit. Nabízí se jedna z následujících možností.
Pozemkové úpravy
V pozemkových úpravách dochází k uspořádání, scelení, nebo naopak dělení pozemků různých vlastníků půdy tak, aby vznikly vhodné podmínky pro hospodaření a současně byla zajištěna ochrana okolní přírody. Součástí pozemkových úprav je i plán společných zařízení, do něhož patří i účelové komunikace se všemi doprovodnými stavbami jako jsou propustky, mosty, brody nebo železniční přejezdy.
Pozemkový úřad je povinen zahájit pozemkové úpravy, pokud se pro to vysloví vlastníci nadpoloviční výměry zemědělské půdy v dotčeném katastrálním území. Pokuste se přesvědčit vlastníky ostatních pozemků včetně obce a podejte společnou žádost o provedení pozemkových úprav v dané lokalitě.
Po provedení pozemkových úprav se postupně realizují jednotlivá společná zařízení (staví se cesty, protierozní a protipovodňová opatření apod.). Je pochopitelné, že okamžitá výstavba všech není s ohledem na finanční limity možná. Bohužel se tak stává, že některé pozemky nejsou přístupné ani mnoho let po pozemkových úpravách, přestože cesta byla schválena v plánu společných zařízení a v katastru je vyznačena. Fakticky však neexistuje. Problémem se zabýval ombudsman a dovodil, že na přednostní stavbu cesty neexistuje právní nárok. Avšak polní cestu, která byla schválena jako společné zařízení v pozemkové úpravě, je možné používat k chůzi a jízdě před její výstavbou.
Výprosa
Vlastník pozemku přenechává z dobré vůle a bez nároku na protihodnotu celý pozemek nebo jeho část k užívání konkrétní osobě. Jedná se o jakousi sousedskou laskavost, která vlastníka pozemku užívaného jako přístupová cesta k ničemu nezavazuje a může výprosu kdykoliv odvolat. Výhodou je bezplatné užívání pozemku jako přístupu na váš pozemek. Nevýhodou je nejistota takového ujednání.
Služebnost
Při zřízení služebnosti vlastník souhlasí, že jeho pozemek bude sloužit i někomu jinému jako přístup k jeho nemovitosti. V takovém případě rozlišujeme služebnosti:
- stezky - po stezce můžete chodit, nikoliv na ni vjíždět motorovými prostředky
- průhonu - umožňuje hnát přes služebný pozemek zvířata a vjezd nemotorových prostředků
- cesty - umožňuje vjezd a jízdu motorových prostředků, stejně jako chůzi, ale nikoliv hnaní zvířat
Služebnosti se zřizují smlouvou, ve které si stanovíte i její podmínky. Ten, komu slouží, za jejich zřízení většinou musí zaplatit. Nezapomeňte na zapsání služebnosti do katastru nemovitostí.
Právo nezbytné cesty
Pokud se s vlastníkem pozemku, přes který byste se potřebovali dostat, nedohodnete (na výprose, služebnosti, prodeji části pozemku apod.) a současně platí, že váš pozemek není spojen s žádnou veřejnou komunikací, můžete požádat soud o zřízení nezbytné cesty. Pozor i nezbytná cesta je zřízena za úplatu.