Lidé díky tomu budou moci založit i obnovit ovocné sady starých odrůd i aleje kolem místních komunikací, polních cest a cyklostezek. O dalších 150 tisíc aktuálně soutěží v rámci každoroční výzvy Stromy místo letáků dalších jedenáct zájemců. Kdo získá největší podporu veřejnosti a spolu s tím i finance na podzimní výsadby se rozhoduje na webu společnosti MAKRO.
 
„Nové stromy vytvoří v přehřátých ulicích i strádající krajině přirozenou hráz proti suchu, erozi i dalšímu utužování půdy. Tyto výsadby jsou první vlaštovkou iniciativy Sázíme budoucnost, kdy chceme díky společné výsadbě 10 milionů stromů v horizontu pěti let vrátit život do českých měst a polí. Očekáváme obrovský zájem, už nyní se nám hlásí stovky zájemců o podporu výsadeb. Těším se, že společně s nimi začneme od září pracovat na proměně naší krajiny a měst,“ slibuje si ředitel pro strategii Nadace Partnerství Miroslav Kundrata. Jeho slova potvrzuje i letošní poptávka po sázení stromů, kdy se na jednání grantové komise sešla bezmála stovka žádostí.
 
Až do konce srpna lze podpořit některé z nich také v internetovém hlasování Stromy místo letáků. Grantový program, díky kterému věnuje společnosti MAKRO ČR Nadaci Partnerství dvacet korun za každého zákazníka, který se zaregistruje k odběru elektronických letáků, slaví dekádu spolupráce. „Od roku 2009 se nám podařilo ,prosázet' přes 1,2 milionu korun, díky kterým roste na 55 místech celé republiky 3 139 nových stromů a keřů. Stromy pomáhají každoročně sázet stovky dobrovolníků, celkem se do výsadbových akcí zapojilo přes 4 tisíce lidí,“ bilancuje Romana Nýdrle ze společnosti MAKRO.
 
Podporu již tradičně získaly především projekty na výsadby alejí a ovocných stromů. Mezi nimi i dvojice brněnských projektů na výsadbu jabloní, které uspěly v mimořádné výzvě Osvěž Brno jablky, která probíhala ve spolupráci se společností Heineken, a to během loňského léta. Další výsadby mohla Nadace Partnerství finančně podpořit díky přispění individuálním dárcům veřejné sbírky Nadace Partnerství, běžcům RunCzech, společností E.ON, Košík.cz, Akzo Nobel a Reda.