Mezi patnácti nominovanými v kategorii za dlouhodobý přínos jsou například environmentální výzkumníci Jana a Jiří Dlouzí, profesor Michal Marek z brněnského CzechGlobe nebo bývalý ředitel správy Krkonošského národního parku Jan Hřebačka.

V kategorii výjimečný počin bude komise vybírat například mezi ředitelem pražské ZOO Miroslavem Bobkem, vysokoškolským pedagogem Petrem Maradou, současným ředitelem Správy Krkonošského národního parku Robinem Böhnischem nebo podnikatelským vizionářem Petrem Rokůskem.
 
„Udělujeme dvě ceny, abychom vyzdvihli jak práci osobností, které se životnímu prostředí věnují celý život a pozitivně ovlivňují celé generace, tak inspirativní a odvážné lidi, kterým se podařilo v posledních letech konkrétními činy přispět k udržitelnému rozvoji a být příkladem pro změnu přístupu k životnímu prostředí třeba jen v obci nebo regionu.“
 
 Vladimír Kořen, předseda poroty


„Při letošním vyhlášení ceny vzpomeneme kulaté výročí padesáti let od studentské expedice Lambaréné z roku 1968, která sledovala africkou stopu lékaře a humanisty Alberta Schweitzera. Josef Vavroušek byl jedním z organizátorů devítiměsíční cesty napříč Afrikou, která významně ovlivnila i jeho pozdější postoje ke globální odpovědnosti za životní prostředí.“
Miroslav Kundrata, ředitel Nadace PartnerstvíGenerálním partnerem letošního ročníku je společnost Českomoravský cement. Partnery ceny jsou společnosti Enviros, Inisoft, Znovín Znojmo, Biologické centrum AV ČR, Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, Fakulta životního prostředí ČZU a akademický malíř Vladimír Klein, který pro laureáty připravuje zbrusu nové skleněné plastiky. Slavnostní vyhlášení se koná ve spolupráci s Výborem pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR.