Co je u nás nového?
Více

Pomáháme s vámi zlepšovat veřejný prostor
Více

Turistika jedině šetrně!
Více

Podporujeme šetrné zacházení s vodou
Více

Pečujeme o stromy
Více

Vzděláváme i bavíme v naší Otevřené zahradě

Více

Prestižní evropská energetická soutěž českého vítěze nemá. Raduje se švédský Brogården.

Naše vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada se ve finále soutěže Sustainable Energy Europe muselo sklonit před švédským projektem bytového domu v Brogården.

Na slavnostním vyhlášení v Bruselu byly včera odtajněny vítězné projekty ve všech pěti kategoriích. V kategorii bydlení (living), ve které se do užšího finále probojovala i Otevřená zahrada, zvítězil švédský projekt přestavby bytového domu v Brogårdenu. 

Podívejte se na oficiální výsledky i profily jednotlivých finalistů na oficiálních stránkách Sustainable Energy Europe Awards 2014.

Brogården je první bytový dům ve Švédsku, který byl zrekonstruován s využitím prvků a technologií pro pasivní bydlení. Projekt je názornou ukázkou toho, že je možné zrekonstruovat starý energeticky neúsporný dům na dům moderní, který jen na teplu ušetří 75 procent energií.

Do soutěže se celkem přihlásilo 342 přihlášených projektů z celé Evropské unie. Administrativní budova v areálu Otevřené zahrady byla jediným českým zástupcem, který se dostal až do finále své kategorie. 

„Od počátku směřujeme k uhlíkově neutrální (zero carbon) bilanci provozu nadačních objektů, což se nám postupně daří naplňovat. I proto dnes slouží Otevřená zahrada jako praktický příklad a inspirace pro ekologicky šetrnou přestavbu městských částí i administrativních areálů.“

Miroslav Kundrata, ředitel Nadace PartnerstvíVítěze znají i další kategorie soutěže. V kategorii komunikace (communicating) zvítězila kampaň britské Národní energetické nadace na podporu renovací starých domů s názvem SuperHomes. V kategorii spotřeba (consuming) se vítězem stala rakouská bioplynová elektrárna MethaPower, kategorii vzdělávání (learning) dominoval francouzský projekt Schneider Electric – energetická univerzita za bezplatný online vzdělávací program na téma energií. V kategorii cestování (travelling) jako nejzajímavější projekt porota vyhodnotila finská UPM Biopaliva, které produkuje unikátní vysoce kvalitní obnovitelné dieselové palivo vyrobené z reziduí papírenského a celulózového průmyslu.

Chcete poznat Otevřenou zahradu blíž? Přijďte na některou z našich komentovaných prohlídek.