Úspěšné více než tři čtvrtiny

Odborná komise Nadace Partnerství letos vybírala ze 70 návrhů, úspěšné tak byly více jak tři čtvrtiny žadatelů. Napříč kraji se prolínaly myšlenky zachování původních odrůd stromů a zvýšení odolnosti krajiny vůči změnám klimatu.

„Chceme místu, okolo kterého směřují kroky při procházce za ves, vrátit zelený háv. Vysadit stromy, zadržet vodu a celkově jej v létě zchladit a tím vytvořit i další zelené zázemí obci,“ říká úspěšný grantista Jan Pícka ze Sboru dobrovolných hasičů Měcholupy, který stojí za projektem Zelené rumy.

Stejný cíl má i Petr Dostál z Velkých Albrechtic, kde místní plánují veřejný ovocný sad: „Účelem projektu je na lokální úrovni zapojit veřejnost do aktivit vedoucích k adaptaci na změnu klimatu a podporu obnovy diverzity, zvýšit zájem o své okolí a zvýšit povědomí o starých ovocných odrůdách a jejich přínosu.“

Stromy podpořili drobní dárci i velké firmy

Nadace Partnerství podporuje výsadby díky drobným přispěvatelům do veřejné sbírky a také podpoře soukromých firem. Mezi ty, kteří pomáhají sázet budoucnost se svým projektem Stromy místo letáku je 12. rokem i společnost MAKRO ČR.

„V internetovém hlasování Stromy místo letáků získala mezi našimi zákazníky největší podporu trojice projektů: Stromy napříč lány na Podluží, revitalizace bývalé skládky ve Štěpánkovicích a pokračování loňského úspěšného projektu Za papír Sázíme stromy ve Zdislavě. Od zahájení spolupráce v roce 2010 jsme spolu s Nadací Partnerství rozdělili více jak 1,6 milionu korun mezi 72 projektů, díky čemuž lidé vysadili 3 137 stromů a keřů,“  říká Martin Čivrný, manažer udržitelnosti, Makro Cash & Carry ČR.

Výsadby stromů letos dále podpořily firmy Nespresso, Penny, Starbucks, zmrzlina Míša, Pilsner Urquell, Sodexo Benefity, Nadace Tipsport a další partneři.

Na podporu dosáhli také loňští finalisté ankety Strom roku, do svých projektů se bude moci pustit pět finálových komunit a jeden Strom hrdina. Peníze na nové výsadby i ošetření stromů se vybralo mimo jiné díky hlasujícím v populární anketě.

„Ve více než 15leté podpoře stromů pokračujeme tento podzim, zájemci již nyní mohou žádat na novou Zelenou oázu, v nejbližších dnech spustíme také zcela nové výzvy s podporou Plzeňského Prazdroje a mimořádný grant na obnovu regionů zasažených tornádem,“ uzavírá ředitel Nadace Partnerství Petr Kazda.