Letos na kole, pěšky či poklusem

Kolik km najedeš týdně, případně ročně, na své tříkolce?

Každý týden se snažím najet 100 km, to kvůli kondičce, a každý rok přes 5 000 km. Roční limit dávám s přehledem, v zimě 100 km za týden pravda vždy není.

Kde se Ti jezdí nejlépe a které trasy naopak považuješ za nedostatečné v Brně nebo v blízkém okolí?

V Brně je jediná trasa, která dává smysl. Je to stezka podél Svratky, která je však zoufale přetížená chodci, bruslaři, cyklisty a i já ji vnímám spíše jako rekreační. Jinak se jedná o malé kousky, ostatně je známo, že v Brně máme „neuvěřitelných“ 5,5 km cyklostezek. Je tedy evidentní, že jezdit v Brně bezpečně není vlastně kde. 

Přemýšlela jsi někdy, jak lidi motivovat, aby více jezdili na kole nejen rekreačně, ale i po městě např. za prací, nákupem, úřady…?

Hlavní motivací je vybudování bezpečné infrastruktury. Postavme ji pro děti do škol, tam je nutné začít, pro rodiny, pro seniory. Mladí si troufnou skoro všude, ostatní se právem bojí. A uvidíte, kolik lidí začne jezdit. Nechme se inspirovat v zahraničí, není nutné vymýšlet vymyšlené a osvědčené. Holandsko - to je cyklistický ráj. Daleko s budováním infrastruktury pro cyklisty jsou i v Dánsku, Rakousku, Belgii, přidávají se velká města jako Vídeň, Berlín, Paříž a řada dalších.

Máš nějakou „pikantní“ historku z jízdy po Brně pro naše čtenáře?

Každý den na kole je prima, když se vracím ke garáži, často se usmívám. A je zcela jedno, jestli jsem jela pracovně či se jen tak projet. Mám moc ráda krátké rozhovory na semaforech s jinými cyklisty, chodci, řidiči.

Pokud má být historka pikantní, tak zmíním tu, kdy jsem na Kounicové jela směrem do Králova Pole, tedy do mírného kopce, za pánem na starším kole, kterému na zadku s přibývající námahou začaly praskat kalhoty. Rozklad byl postupný, ale znatelný :)

Jaké brněnské projekty (jakékoli) podporuješ a máš z nich radost? Které naopak považuješ za mrhání veřejných peněz?

Podporuji výstavbu městského okruhu, to je nutnost. Potom Jižní centrum - hrozně zanedbaná oblast. Vlněnu, Zbrojovku a vůbec přestavby brownfieldů. Z obou jmenovaných mám fakt radost a těším se i na zástavbu mezi Veveří a Kounicovou.

Za mrhání veřejnými penězi považuji např. lanovku. Mrzí mě stále se opakující rekonstrukce komunikací v Brně bez sebemenší stopy infrastruktury pro cyklisty nebo vidím nevyužitý potenciál oblíbené Brněnské přehrady.

Jakou (cyklo)iniciativu podporuješ a kde se nejvíce angažuješ?

Vlastně podporuji všechnu iniciativu v oblasti cyklistiky, o níž se dozvím. Nejvíce se však angažuji na facebookové stránce Cyklostezky, jsem také členkou spolku Brno na kole.

Jak se zrodil nápad na založení facebookové skupiny Cyklostezky a jak tento počin po letech hodnotíš?

Vlastně je to kuriózní příběh. Sama jsem začala jezdit denně až po padesátce a jsem zářným důkazem, že to i v pokročilém věku jde. Musela jsem překovat stíny z minulosti, měla jsem velký strach z jízdy na kole díky rodinné tragédii a hrozbě pádu kvůli svým zádům. Pomohl mi můj muž, moje nejlepší kamarádka a také Jindřich Kreis, který mi vyrobil speciální tříkolku. To byl první krok.

Dalším byla otázka, kudy jezdit, byla jsem zcela bez zkušeností. A tak jsem založila skupinu Cyklostezky s původní myšlenkou, aby mi lidi poradili. Pak jsem dlouho radila já, postupně se přidávali nadšenci z celé republiky a dnes má skupina přes 18 000 členů s velkým přesahem témat.

Kde bereš energii a motivaci? Není jednoduché se dnes veřejně angažovat, pracovat, v tvém případě být jednatelkou vlastní firmy, sportovat, věnovat se rodině a k tomu se usmívat a život si užívat?

Kde? No přece na kole!